Keman Kursu

Ali Sait Demirkol

       1942 yılında Bolu ’nun Göynük İlçesinde doğdu. ilkokul sonrası 1953 te Arifiye Köy Enstitüsüne (1954 öğretmen okuluna) girdi. Mandolin-akordeon-keman-piyano-bağlama çalıştı. 1959 da mezun oldu. Bitlis ‘e atandı. Yedek subay öğretmen olarak askerlik sonrası İstanbul, Bakırköy, Şirinevler İlkokuluna atandı. 1964 te Budapeşte Franz Lizst Müzik Akademisinden Konsertant diplomalı ( Jenö Hubay-Bela Bartok-Zoltan Kodaly ’nin öğrencisi) Ülkü Delman (Anna Halazst) ile kemana başladı. Ayrıca yaz tatillerinde aynı akademiden viola profösörü ablası, İlonoa Halazst ile çalıştı. 

      1969 yılında Hikmet Şimşek yönetiminde yaylı sazlar orkestrası(1. Keman Grubu) ile Milli Eğitim Bakanlığı adına kültür konserlerine katıldı. Bakanlık emri ile Bakırköy Şirinevler Okulu ve Kartaltepe İlkokulunda müzik öğretmeni olarak çalıştı. 1974 te birincilikle kazandığı İstanbul Atatürk eğitim ens.müzik bölümünü okul dışından bitirdi. Bağcılar Lisesine atandı. 1986 da emekli oldu. Kültür Koleji ve Selim Pars Kolejinde çalıştı. 1989 da Milli Eğitim Bakanı Avni Akyol öncülüğünde açılan Türkiye ‘nin ilk müzik lisesi İstanbul Anadolu Güzel Sanatlar Lisesinin kurucu kadrosunda keman öğretmeni olarak görev aldı. 1995 te ayrıldı. Değişik kurumlarda veya özel olarak keman öğretmenliği yaptı. Halen Basad bünyesinde çalışmaktadır. 

Sercan Tarım / Keman Eğitmeni

           6 yaşında Bursa Devlet tiyatrosunun korosu "âli çelenk çocuk korusuna” girerek müzik hayatına başladı. 11 yaşında Uludağ Üniversitesi Devlet Konservatuvarı-keman bölümüne kabul edildi. Prof. Koral Çalgan ile orkestra, Safinaz Olcay ile oda müziği çalıştı. “Gilles Apap”, “Alexander Markov”,”Cihat Aşkın”,”Mihael Aranoviç Godsdiner” ile Masterclass'lara katıldı. 2003 yılında Cihat Aşkın'ın "CAKA" projesinde yer aldı. Proje kapsamında, cemal reşit rey konser salonunda "Vivaldi iki keman" Konçertosu’nu seslendirdi. “Koral Çalgan” şefliğinde birçok orkestra konseri ve solo konserler gerçekleştirdi. Lisans eğitimine, Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuvarını kazanarak devam etti. Bu sürede Çiğdem İyicil, Aslı Çivicioğlu ile çalışmaya başladı. Gürer Aykal'ın şefliğinde orkestra çalışmaları yaptı. Ahmet Adnan Saygun keman konçertosu-piyano konçertosu, Beethoven 5. senfoni,2. senfoni,Windsor'un şen kadınları çalıştığı eserler arasındadır. 2008 yılında Viyola ana sanat dalında yeterlilik sınavına girip Göknil Genç ile çalışmaya başladı. Aynı yıl,Aima yaz akademisinde Ulrich Eichenauer’ın masterclass’ına katıldı. Üniversite kapsamında mimar sinan üniverstesi öğretim elemanları tarafından oluşan “camerata saygun” orkestrasıyla konserler verdi. 2009 yazında Amerika’da "Doris Lederer","Jane Levy" ve Los Angeles flarmoni orkestrasından “ Philip Ullery” ile uzun süreli çalışmalar yaptı. Aynı yıl,İstanbul Delet tiyatrosu müzikal orkestrasında yer aldı. 2010 yılında Berlin- RİAS orkestrasına kabul edildi. Orkestra dahilinde Almanya’nın 5 şehrinde konserler verdi. Çalınan eserler arasında Stravinsky Firebird- Gerswin ouverture girl crazy-Ravel Bolero vardır. 2011 ve 2012 yılında aynı orkestraya tekrar davet edilmiştir. Orkestra ile beraber Berlin Konzerthaus, Berlin philarmonic konser salonlarında Konserler vermiştir. Türkiye'de Çeşitli Senfoni orkestralarına takviye sanatçı olarak katılıp, BASAD'da eğitimcilik yapmaktadır.

 

Seçil Işıksoy / Keman Eğitmeni

         1986 yılında Bursa’da doğdu. Müziğe, Bursa Devlet Tiyatrosu’na bağlı Ali Cengiz Çelenk Çocuk Korosu’nun düzenlediği  yarışmada ikincilik alarak başladı. 2001 Yılında Uludağ Üniversitesi Devlet  Konservatuvarı’nda keman ana sanat dalını kazandı ve Ayşen Tözeniş ile keman eğitimine başladı. Aynı yıl keman eğitimine Özgür Özkök ile devam etti. 2000-2003 yılları arasında Cihat Aşkın ile çalıştı ve Caka projesinde bulunarak bu projenin ilk öğrencileri arasında yerini aldı. 2006 yılında Aspendos Müzik Festivali kapsamında Uludağ Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Orkestrası ile A.Vivaldi la minör iki keman konçertosunda solist olarak çaldı. Aynı yıl Öğretim Görevlisi Gökçe Özler ile keman çalışmalarına devam etti. 2007’de Yunanistan’da düzenlenen Lesvos Müzik Festivali’nde J.S.Bach Solo Sonata g minör Adagio eserini  seslendirdi. Bu süre içinde Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası’nda sıklıkla misafir sanatçı olarak konserler verdi. 2008-2009 eğitim döneminde İtalya  “G.VerdiConservatoriodi Torino” da Erasmus programı kapsamında burs kazanarak Prof.MassimoMarin’in keman sınıfından mezun oldu. 2009-2013 yılları arasında Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası’nda sözleşmeli keman sanatçısı olarak tüm sezon konserleri,turne ve festival konserlerinde görev aldı.